​Szívből köszönöm mindenkinek azt a konstellációt, melynek eredményeképpen tegnap részese lehettem a Vígadóban tartott Steiner-i csillagcentenáriumnak. Diánának külön!

Elhangzott ott egy: “Hajrá!” bíztatáslezárás, ami elindított egy másik konstellációt. Rudolf Steiner átlényegülésének pontos évfordulóján ment ki a Kékvölgy Waldorf Iskola hírlevele, melynek szerkesztőjeként az alábbi cikket tettem közzé a szülői közösségből.

“Mindenki a békéről beszél, de senki sem tanítja a békét. Ebben a világban versengésre nevelnek, és a versengés minden háború kezdete. Amikor az ember együttműködésre és a kölcsönös szolidaritásra neveli magát, azon a napon a békére neveli magát.” – Maria Montessori

Egy izgalmas kezdeményezésbe vághatunk bele, amelyben közösségként igazán különlegeset hozhatunk létre, beleértve a régóta tervezett iskolaépítést is: szeretnénk ipari kendert ültetni az iskolakertben és a közösségben is, amit együttműködve gondozunk, feldolgozunk, és sokrétűen felhasználunk – Földanyát gyógyító, cselekvő együttműködésekben.

Ősidők óta használtuk az ipari kendert, a műanyagok elterjedésével szorult vissza. Kiváló alapanyaga helyi gyártású papírnak, textilnek, élelemnek, kötélnek, műanyagokat helyettesítő termékeknek – de épületnek is!

Ez nem marihuána – THC-tartalma elhanyagolható (<0,2%), droghatása nincs, termesztése Magyarországon legális. Ugyanakkor bátor lehetőség gyermekeink tájékoztatására a függőségekről (képernyők, nagyobbaknak kábítószerek és alkohol), a határok megismertetésére, családi mintáink tudatosítására, egyensúlyi törekvések erősítésére.

Célunk, hogy széles körben terjeszthető, önkéntes, kisléptékű (a kisebb kockázattal járó,  játékos kísérletező teremtés irányából), de megélhetéseket, komoly vállalkozásokat építő potenciált is kibontakoztathassunk ezen az új területen –  miközben minden mozzanatában tudatosan Földanyát gyógyítjuk, gazdaságilag, megélhetésileg is együttműködést tanulunk és ebbe bevonjuk gyermekeinket, közösségi és oktatási mintát tudatosan teremtve és megosztással terjesztve. A projekttel pályázni is szeretnénk, hogy támogatást nyerjünk egy mintagazdaság elindításához, gépek beszerzéséhez és üzemeltetéséhez, iskolaépítéshez, természetes anyagokból alkotott épületek környezeti lábnyomának méréséhez.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Első kézből tapasztalatot meríthetünk a Skanzen élő kenderhagyományaiból, és más mezőgazdasági szakemberektől is. Kender-, vályog- és szalmaház-tulajdonosokat látogathatunk, hogy megértsük, miért jobb természetes anyagokból építeni, megismerjünk ilyen irányban építtetőket és kivitelező szakembereket, bekapcsolódhassunk és kiegészíthessük egymás törekvéseit. Építészeket is bevonhatunk, és minden más területet, hogy kerekedjen a téma minden irányból, ugyanakkor legyen tevékeny és önszerveződő.

Mire kérünk titeket és miért fontos ez? Fontoljátok meg, milyen formában kívántok bekapcsolódni és támogatni az ügyet – akár annyival, hogy beszéltek róla és cselekvő lehetőséget kerestek. Ez egy konkrét lehetőség, amiből nemcsak iskolánk lehet, de erősebb közösségünk, közösségeink is.

Bocsáttassék meg (ha szükséges) Steiner és Montessori egy lapon említése. Ma biztosan közösen tennének a békéért.

​Öt éve azon dolgozom, hogy együttműködést kovácsoljunk a természetes építésért – már  a Környezettudatos Építők kereteiben is. Kevesen hiszik, hogy megmenthetjük a kaláka cselekvő, egymást segítő hagyományát és építhetünk természetesebben, én mégis töretlenül hiszem, hogy nem tudunk ennél jobb példát mutatni gyermekeinknek. Sokan, egy gombóc fagyi árával támogatóként regisztrálva megteremthetjük ennek anyagi feltételeit is – mert vallom, hogy a Mag népének feladata a megosztottságainkon felülemelkedő, békés közös cselekvés, mellyel újrateremtjük életünk természetes harmóniáját is.

Itt támogathatod ügyünket: https://kenderbetonjurta.hu/kozosseg/

Köszönjük a bizalmat és minden támogatást! Közösségünk akkor válik teljessé, ha minden tagja a maga módján erősíti.